Stacja pogodowa BOLBOLD

 

INFORMACJA O PROJEKCIE BOLBOLD

Pomysł zbudowania stacji pogodowej narodził się podczas pewnego spotkania rodzinnego, na którym jeden z seniorów rodu utyskiwał, że nie może sprawdzić temperatury oraz działania centralnego ogrzewania w tymczasowo opuszczonym mieszkaniu.

Postanowiłem pomóc Seniorowi, tym bardziej że miałem już w tym zakresie pewne doświadczenia. Kilka lat temu interesowałem się elektroniką i informatyką. Zbudowałem nawet małą stację pogodową, mierzącą temperaturę, ciśnienie i wilgotność w domu, opartą o mikrokomputer z rodziny Raspberry Pi. Z tamtych czasów zostało mi nieco niepotrzebnych już części, m.in. czujniki oraz mikrokomputer Raspberry.

Okoliczności (finanse, wiek użytkownika) doprowadziły do sformułowania następujących założeń projektu:

1. Maksymalna redukcja kosztów: wykorzystanie posiadanych już elementów (czujniki BME280 oraz DS18B20, mikrokomputer z rodziny RaspberryPi)

2. Maksymalna prostota obsługi: po wcześniejszym uruchomieniu i skonfigurowaniu czujników sprzęt nie powinien wymagać bieżącej obsługi i konserwacji

3. Estetyczne wykonanie: czujniki zamontowane w puszkach telefonicznych natynkowych wielkości ok. 55 x 35 x 25 mm, wyposażonych w gniazda RJ-11 / RJ-14.

4. Zbudowane „moduły” można łączyć za pomocą dostępnych w sklepach przedłużaczy telefonicznych

5. Graficzna prezentacja wyników na jednej z darmowych platform IOT

Ostatecznie powstała stacja pogodowa, której sercem jest mikrokomputer Raspberry Pi model 2B+. Do Raspberry podłączony jest jeden czujnik temperatury/ciśnienia/wilgotności BME 280 oraz trzy czujniki temperatury DS18B20. Skrypt napisany w Pythonie odczytuje parametry klimatu, a następnie wysyła na platformę Thingspeak.com, gdzie generowane są wykresy, które możecie oglądać na mojej stronie.

 

ver. 2.0 / 2024-01-01

INNE PROJEKTY: Stacja pogodowa VIVALDI >> Please follow this link